Powrót do: Hobby

Praktyka wdzięczności prostym sposobem na szczęście


Okazywanie wdzięczności jest znakomitym sposobem na prowadzenie szczęśliwego życia. Dlaczego można tak powiedzieć? Ponieważ praktyka wdzięczności rozwija pozytywne uczucia w naszym wnętrzu. Dzieje się tak dlatego, że ktoś, kto wyświadczył ci dobro, wcześniej uznał, że na to zasługujesz.

To daje ci przeświadczenie, że jesteś kimś ważnym i pobudza do odwzajemnienia się podobnym czynem. Profesor psychologii na University of California, Robert Emmons, który prowadzi badania na temat okazywania wdzięczności, powiedział: „Żeby być wdzięcznym, trzeba rozumieć sieć wzajemnych zależności między ludźmi, w której raz dajemy, a raz bierzemy”.

Praktyka wdzięczności umacnia relacje międzyludzkie.

Ponadto wdzięczność sprzyja umacnianiu przyjacielskich relacji. Kiedy szczerze rewanżujesz się komuś za jego miły gest czy praktyczną pomoc, stajecie się sobie bliżsi. Utwierdzacie się w przekonaniu, że w trudnych sytuacjach możecie na siebie liczyć. To cementuje waszą przyjaźń. Daje poczucie bezpieczeństwa. Wpływa stabilizująco na wasze życie.


Wdzięczność pomaga skupiać się na pozytywach.


Innym powodem do okazywania wdzięczności jest jej wpływ na nasze nastawienie. Nasz umysł pozwala nam skupiać się na pewnych sprawach, a inne ignoruje. Dlatego też praktyka wdzięczności pomaga nam skupiać się na pozytywnych aspektach życia, a usuwa z naszego umysłu negatywne sprawy.

Im więcej wdzięczności okazujesz innym, tym więcej dobra możesz dostrzec w swoim życiu. I właśnie to sprawia, że jesteś szczęśliwszy od innych. Okazywanie wdzięczności wyzwala w nas pozytywne nastawienie, a usuwa negatywne emocje. Dzieje się tak dlatego, że niezwykle trudno jest wyświadczać dobro innym, a przy tym pielęgnować takie nastawienie jak zawiść, smutek czy gniew.

Dostrzegaj wyrazy wdzięczności.


Aby rozwinąć w sobie pragnienie okazywania wdzięczność, trzeba dostrzegać dobro, które inni nam wyświadczają. Rozmyślanie nad pozytywnym działaniem innych na naszą rzecz, będzie motorem pobudzającym do płynącego z serca rewanżowania się. A to z kolei da nam poczucie szczęścia.

Więcej o praktyce wdzięczności przeczytasz tu: www.aleksandramroczko.pl/produkt/100dniszczescia-praktyka-wdziecznosci
KOMENTARZE:

Brak komentarzy

Design downloaded from Zeroweb.org: Free website templates, layouts, and tools.