Powrót do: Akcesoria kominkowe

Kratki kominkowe rodzaje i zastosowanie


Kratki do kominków to jeden z podstawowych elementów odprowadzających ciepłe powietrze na zewnątrz. W zależności od naszych preferencji można je zamaskować lub wręcz przeciwnie – wyeksponować. Kratki dostępne są w szerokiej gamie kolorów, wzorów i kształtów.

Jakie są funkcje kratek kominkowych?

Kratki kominkowe pełnią przede wszystkim rolę regulującą i osłaniającą. Odprowadzając ciepłe powietrze chronią bowiem wkład kominkowy przed przegrzaniem, dodatkowo prawidłowo dobrane mogą poprawić wentylację oraz zmniejszyć koszt grzania. Kolejna funkcja jaką mogą pełnić kratki do kominków to funkcja dekoracyjna. Ciekawie zaprojektowane i ładnie wykonane mogą stać się ozdobą każdego wnętrza.

Kratki kominkowe rodzaje

Kratki do kominków można w pierwszej kolejności podzielić na wlotowe – czyli zapewniające palenisku ilość powietrza wymaganą do prawidłowej w nim cyrkulacji oraz wylotowe czyli takie, które odprowadzają nagrzane powietrze z komina. Kolejny podział jaki można wyróżnić jeśli chodzi o kratki do kominków to podział na kratki luft oraz tunel. Kratki kominkowe typu luft posiadają przesłonięty wlot powietrza, natomiast kratki tunel nie mają tylnej ścianki.

Odmianą kratek do kominków są czerpnie czy anemostaty. Czerpnie są to elementy montowane na końcu kanału wentylacyjnego, które wyposażone są w półkolistą osłoną, natomiast anemostaty to zakończenia przewodów wentylacyjnych służące do montowania głównie na suficie.

Istnieją również dekompresyjne kratki do kominków, których zadaniem jest zapobieganie nadmiernemu nagrzewaniu sufitu.

Z czego wykonuje się kratki do kominków?

Ważne jest aby kratki były wykonane z wysokiej jakości materiałów. Jednym z takich materiałów są stale kwasoodporne, ich użycie pozwala zminimalizować korozję wywołaną czynnikami atmosferycznymi czy spalinami z komina. Jeśli kratki do kominków mają pełnić również rolę ozdobną można je malować proszkowo na różne kolory lub powlekać – np. pozłacać lub niklować. Ceny kratek zależą od wielu czynników między innymi użytego materiału czy sposobu jej wykonania.

Więcej kratek kominkowych na: https://kominki.ratur.com.pl/90-kratki-kominkowe
KOMENTARZE:

Brak komentarzy

Design downloaded from Zeroweb.org: Free website templates, layouts, and tools.